Jak wyposażyć studio fotograficzne?

Wynajmowanie studia fotograficznego staje się coraz bardziej popularne, zarówno wśród amatorów, jak i wśród profesjonalistów. Ma to głównie związek z kosztami utrzymania takiego obiektu. Sam wynajem już jest bardzo drogi, a do tego dochodzą rachunki za prąd, gaz, wodę, ogrzewanie. Oczywiście wyposażenie studia fotograficznego również nie jest tanie.

Studio fotograficzne z dobrym oświetleniem

studio fotograficzne do wynajęciaFotografom bardziej opłaca się wynajmować od czasu do czasu studio na godziny niż tworzyć własne studio. Zyskują na tym oczywiście właściciele świadczący usługi wynajmu. Fakt, trzeba przyznać, iż na początku koszty są wysokie. Ale potem studio samo na siebie zarabia. Nie trzeba zatrudniać obsługi, niczego zmieniać (jeśli się nie zepsuje). Dlatego też jeśli ktoś decyduje się na zbudowanie takiego studia to musi zadbać o to, by każdy fotograf był zadowolony z tego co zastanie. Przede wszystkim korzystnym rozwiązaniem jest zakup budynku/mieszkania, które zostanie przerobione na studio. Wtedy nie trzeba martwić się o czynsze i zmiany ich cen, a w razie potrzeby studio zawsze można sprzedać i zamienić na mniejsze/większe. Każde duże studio fotograficzne do wynajęcia w Warszawie na stanie koniecznie musi mieć dobre oświetlenie. Chodzi tu zarówno o oświetlenie sufitowe czy ścienne, jak i o lampy fotograficzne na statywach.

studio fotograficzne do wynajęciaW końcu nie tylko sam plan zdjęciowy ma być oświetlony, ale fotograf i asystenci także muszą widzieć co robią. Kolejna ważna rzecz to blendy, czy softboxy. Dzięki nim można uzyskać łagodniejsze światło, jak również jego odbicie punktowe np. przy portretach trzyma się blendę prostopadle do linii brody, by uniknąć nieestetycznych cieni na twarzy. Sprawdzają się standardowe blendy srebrne, jak i złote (dające nieci cieplejszy odcień). Kolejna kwestia w studiu to tło zdjęciowe. Najczęściej stosuje się tła które stanowią ,,podłogę” jak i tylną ścianę zdjęciową. Muszą być one mocowane na stabilnych uchwytach, by się nie przesuwały, co nie tylko zniszczyłoby efekt fotograficzny, ale także byłoby niebezpieczne dla modeli i modelek. Standardem jest tło białe, do tego zielone (greenscreen). Przydają się też inne gładkie tła kolorowe, jak i takie z motywem krajobrazu, wodospadu, czy zachodu słońca, często wybierane przez młode pary. Jeśli w studio ma być wykonywana fotografia produktowa to przydadzą się na pewno namioty bezcieniowe.

Do kostki z białego materiału różnej wielkości, do których wsadza się przedmiot i oświetla z zewnątrz, dzięki czemu będzie on dobrze zaprezentowany i łatwiej będzie obrobić takie zdjęcie.