Popularny druk książek – jak wybrać dobrą drukarnię

Obecnie w Polsce działa bardzo dużo drukarni i zakładów poligraficznych. Wbrew jednak temu co by się mogło wydawać ta mnogość wcale nie jest aż taka dobra. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie wszystkie drukarnie świadczą usługi na równym poziomie, a co za tym idzie trudno jest znaleźć tą, z której jakości wykonania materiałów drukowanych będziemy zadowoleni.

Współpraca z drukarnią

druk-ksiazekW przypadku niewielkich zamówienie, taki błąd w drukarni można jeszcze względnie szybko naprawić, wykonując zlecenie jeszcze raz czy też przenosząc je do innej drukarni, w przypadku wielotysięcznych nakładów jednak problem jest o wiele większy. Zwłaszcza jeśli jest to materiał, którego dystrybucja ma bezpośredni związek z działalnością firmy, straty będące wynikiem takiego błędu drukarskiego mogą być bardzo wysokie. Jak zatem wybrać dobrą drukarnię? Dość wyraźnym sygnałem powinny tu być dla nas opinie innych klientów. Dajmy na to, jeśli widzimy jakiś często polecany, popularny druk książek w krakowie to z reguły oznacza to, że jakość materiałów powstających w tej drukarni jest raczej dość wysoka. Niemniej na opinie zawsze powinniśmy brać pewną poprawkę, co wiąże się z tym, że powinny być one dla nas jedynie pewną wskazówką, jednak nim podejmiemy decyzję o nawiązanie współpracy z drukarnią warto sprawdzić także i to jak wygląda jej portfolio oraz jakie są warunki współpracy.

drukChcąc zapoznać się z jakością materiałów, warto sprawdzić, to jak wyglądają one pod względem koloru druku, na jakiego rodzaju papierze mogą być materiały drukowane, jak wygląda kwestia powtarzalności drukowanych materiałów, ponieważ to własnie ten aspekt bywa najbardziej problematyczny. Zdarza się bowiem, że przy dużych nakładach, odcienie okładek np. w przypadku druku książek są bardzo różne, jedne mogą mieć np. odcień granatu inne nawet wpadać w fiolet, co jest sporym problemem, zwłaszcza jeśli czas nagli. Oczywiście portfolio nie rozwieje wszystkich wątpliwości, są to tylko materiały przykładowe i to najlepsze. Jeśli jednak widzimy w nich jakieś błędy, to jest dla nas jasny sygnał, że jakość może nie być najlepsza skoro nawet materiały poglądowe nie są odpowiednio przygotowane. Ostatnim czynnikiem jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze drukarni jest cena.

Zbyt niska to sygnał, że jakość nie będzie najlepsza, zbyt wysoka oznacza prawdopodobnie, że drukarnia celowo stawki zawyża, dlatego najbezpieczniej jest wybierać średnio cenowy pułap. Pamiętajmy jednak o tym, że wybór dobrej drukarni nie jest łatwy, ponieważ nie wszystkie czynniki możemy tu dostatecznie dobrze przeanalizować.