Jak wykonuje się druk cyfrowy na tkaninie?

Druk cyfrowy to jedna z najbardziej efektywnych technologii ozdabiania odzieży. Dzięki temu można nanieść na materiał dowolny wzór. Grafika jest szczegółowa, widać na niej każdy detal. Ta technika gwarantuje niebywałą trwałość nadruku. Obraz dosłownie wtapia się we włókna, ponadto jest niewyczuwalny w dotyku.

Zalety cyfrowego druku na tkaninie

druk cyfrowy na tkaninach
Metoda ta jest również tańsza od innych np. sitodruku. Małe, spersonalizowane nakłady odzieży dzięki drukowi cyfrowemu powstają błyskawicznie. Dlatego wiele firm oferujących takie usługi cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, którzy zazwyczaj zamawiają np. jedną koszulkę z nadrukiem na prezent i otrzymują ją w kilka dni, większość osób to docenia. Ten rodzaj druku przyczynia się również do ochrony środowiska, gdyż duża część tekstyliów tworzona w ten sposób nadaje się do recyklingu. Produkcja również jest proekologiczna, bezzapachowe tusze wodne i specjalistyczne maszyny wpisują się w ten trend. Druk cyfrowy na tkaninie zaczyna się od odpowiedniego przygotowania ich do nadruku. Materiał musi być dokładnie oczyszczony, delikatne tkaniny podkleja się trwalszym nośnikiem, proces ten zwie się kaszerowaniem. Luźne włókna usuwa się, by nie zapchały drukarki. Każde podłoże pokrywa się dodatkową warstwą. Obróbka wstępna w dużej mierze decyduje o jakości nadruku i ma wpływ na jego właściwości.

druk cyfrowy na tkaninach
Dobierając materiał, trzeba mieć na uwadze to, że każdy z nich ma pewne ograniczenia. Nadruk bezpośredni służy do nanoszenia grafik na materiałach mieszanych i syntetycznych. W tym przypadku korzysta się z tuszy dyspersyjnych lub sublimacyjnych. Dzięki temu można nadrukować obraz z obydwu stron. Grafikę następnie utwardza się dzięki kalandrom. Z kolei drukowanie na maszynach inkjetowych wiąże się z precyzyjną apreturą materiałów. Przez to aplikacja staje się bardziej wytrzymała. Tusz utwardza się za pomocą gorącej pary wodnej. Wełnę z kolei poddaje się zimnej kąpieli alkalicznej. Dzięki zastosowaniu druku cyfrowego możliwe jest uzyskanie niesamowitych przejść tonalnych. Druk cyfrowy jest bardzo trwały, zapewnia wysoką jakość nadruku. Odznacza się precyzją, ostrością krawędzi wzoru i wręcz idealną gładkością. Zaletą druku cyfrowego jest to, że nie wymaga on żadnej matrycy.

Możliwe jest wydrukowanie dosłownie każdej grafiki, klienta ogranicza wyłącznie wyobraźnia. Niesamowity efekt daje przede wszystkim nadrukowywanie za pomocą bardzo małych kropel barwnika na materiał, w wyniku czego powstaje wzór. Druk cyfrowy dzieli się na dwie metody – DTG (direct to garment) oraz DTT (direct to textile) bądź inaczej nazywany roll-to-roll (materiału w belce).