Dozowniki zapachowe – skuteczniejsze od muzyki

W dzisiejszym świecie w marketingu stosuje się różne metody wpływania na nastój klienta. Każda z nich jest niezwykle skuteczna i daje niesamowite efekty. Przez wiele lat były bowiem prowadzone najróżniejsze badania mające na celu potwierdzenie ich efektywności. Wyciągnięto zaskakujące wnioski, które na stałe zmieniły marketing w dzisiejszym świecie.

Dozowniki zapachowe a oddziaływanie na klienta

dozowniki zapachowePierwszym zabiegiem, który został zbadany i zakwalifikowany jako skuteczny, była oczywiście muzyka. Przyjemna, spokojna, relaksująca muzyka sprawia bowiem, że czujemy się zdecydowanie bardziej komfortowo i chętniej wydajemy pieniądze. Właścicieli supermarketów, chcą bowiem, żebyśmy poczuli się u nich w sklepie jak u siebie, wtedy wszystko będzie nam się bardziej podobać i zakupimy więcej artykułów. Zaskakujące jednak było jak badania wykazały, że to nie muzyka jest najskuteczniejszym zabiegiem marketingowym, a zapach. Aromamarketing jest, w porównaniu do muzyki, relatywnie nową formą metody sprzedażowej. Marketing zapachowy polega na wprowadzaniu na hale sprzedażowe odpowiednich zapachów, które wywołują odpowiednie reakcje. Różne dozowniki zapachowe działają bowiem inaczej, a każda z nich ma przynieść inny efekt u klienta. Jedne sprawiają, że jesteśmy głodni, drugie, że zachwyceni i tak dalej. Przewagą zapachu nad muzyką jest to, że większość ludzi nie zdaje sobie z niego sprawy. Dzięki nieświadomie nasz mózg odbiera takie informacje i wywołuje odpowiednią reakcje w organizmie. Oczywiście bardzo korzystnym zabiegiem jest również sama neutralizacja zapachów.

Pozwala ona bowiem na usunięcie nieprzyjemnych woni z danych miejsc. Z reguły są to magazyny, stanowiska z mięsiwem, czy chemia. Widać więc jak wielką bronią jest aromamarketing w rękach handlowców. Zdecydowanie skuteczniejszą od muzyki.